Projenin Konumu

Proje Alanı’nın yer aldığı, Merkez İlçe, ilin kuzeybatısında yer almaktadır. İlçenin batı sınırını Yıldızeli ilçesi, güney sınırını Ulaş ve Altınyayla ilçeleri, doğu sınırını Hafik ilçesi ile Tokat İli oluşturmaktadır.  Ankara-Sivas Devlet Karayolu üzerinde  bulunan ilçenin ulaşım problemi yoktur. İlçe merkezi ise 3.362 km2’lik alana sahiptir. Ulaş ve Hafik ilçeleri 37 km. uzaklıkta, Yıldızeli İlçesi 45 km. uzaklıkta ve Tokat  İli de 207 km uzaklıktadır.

Sivas’ın geleneksel mimarisi ve mahalle kültürünü yansıtacak şekilde tasarlanan Proje Alanı Kaleardı Mahallesi, Sivas’ın Merkez İlçesinde,  tarihi zenginliğinin orta noktasında yer almakta olup, kuzeyinde tarihi Kent Meydanı, Şifahiye Medresesi, Sivas Kongre Binası, Buruciye Medresesi,  Ulu Camii, Kale Camii, Sivas Çifte Minareli Medrese, İzzettin Keykavus Türbesi, Numune Hastanesi, Valilik Binası, Belediye Binası, PTT, Devlet Hastanesi, kuzey doğusunda Kurşunlu Hamamı, Behrampaşa Hanı, İnönü Konağı doğusunda Gök Medrese, Pulur Camii, Ahi Emir Türbesi, Üçbey Serçeli Camii, güneyinde Tüdemsaş DDY Fabrikası, Otogar, Toptancılar Sitesi, Cumhuriyet Üniversitesi Kampusu, güneydoğusunda Sanayi Bölgesi, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, batısında SSK Hastanesi,  DDY Hastanesi,  4 Eylül Stadı, güneybatısında Sebze Hali, bulunmaktadır.

Sivas İli kuzeyden güneye ve doğudan batıya giden önemli yolların kavşak noktasıdır. Doğu-batı ve kuzey-güney demir- yolu hatlarının birleştiği Sivas; Avrupa-İran-Kafkasya ve Ortadoğu demiryolu ulaşımında önemli konumda bulunmaktadır. İl dışından gelecek turistler için, Sivas İli ve Proje Alanımız yapılmakta olan hızlı tren projesinin tamamlanması ile kısa sürede ulaşılabilecek bir yer konumuna gelecektir. Proje, konumu itibariyle Sivas İlinde, herkesin ulaşabileceği ulaşımın kolaylıkla sağlanabildiği bir bölgede kalmaktadır.

Türkçe