Sosyo Kültürel Tesisler

SOSYOKÜLTÜREL TESİSLER – KÜLTÜR SANATEVİ – MÜZE

(SK) olarak adlandırılan Sosyo-Kültürel Tesisler 11çeşit olup 19 adet binadan oluşmaktadır. Zeminde- ki toplam yapı alanı 3.965,41 m2 toplam yapı alanı ise 5.773,61 m2’dir. Sosyokültürel  (SK) yapıların tamamı betonarme taş olarak tasarlanmıştır.

Kültür Sanatevi-Müze  ahşap karkas yapı tarzında 4 binadan oluşmaktadır. Zemindeki toplam yapı alanı 310,19 m2, toplam yapı alanı ise 534,42 m2 dir.

 

ARASTALAR

2 adet sk-1 ve 1 adet sk-8 olmak üzere toplamda 3 adet olan arastalar alanın tümüne yaygın olarak konumlanmaktadırlar. Arastalarda Sivas’ın kaybolmaya yüz tutmuş, günümüzde yaşatılmaya çalışılan el sanatlarının canlandırılması ve gelecek nesillere aktarılması için üretici ve tüketiciyi buluşturan bir uygulama öngörülmektedir.

Sk1   Arasta-1

2 adet olarak tasarlanan Arasta-1’ler kuzeydeki ve güneydeki arkeopark alanının hemen yakınında yer almaktadır.  Her biri 265,53 m2, toplamda 531,06 m2 olan Arasta 1’de, küçük bir kahvehane öngörülmüş kalan alanların ise hafif elemanlarla bölünerek  ayrı ayrı üretim ve satış amaçlı işletilebilecek mahaller olması düşünülmüştür.

Sk-8    Arasta-2

Bir adet olarak tasarlanan Arasta-2 müzik atölyesi ve kütüphanenin yakınında yer almaktadır. Tek katlı toplam 281,34 m2 oluşan, Arasta 2, 6 bölümlü olup her biri çift bölümlü kullanılabileceği gibi istenirse hafif elemanlar ile bölünerek ayrı mahaller şeklinde tek bölümler halinde hem üretim hem de satış amaçlı kullanılabilecektir. Arasta 2 de Gökmedrese’ye bakan kısımda küçük bir kahvehane öngörülmüştür.

Vaziyet Planı

Kat Planı

Kesitler

Sk-2  Bedesten

Zeminde 360 m2 toplamda 720 m2 olarak tasarlanan Bedestenin bodrum katında depo alanı, zemin katta ise el sanatları üretimi yerleri olarak tasarlanan dükkan bulunmaktadır.   Bedestenler Yöresel Yemekler ve Mutfak Sanatları Merkezi ile Arastanın yakınında yer almaktadır.

Bedestende Sivas’ın kaybolmaya yüz tutmuş, günümüzde yaşatılmaya çalışılan el sanatlarının canlandırılması ve gelecek nesillere aktarılması için üretici ve tüketiciyi buluşturan bir uygulama öngörülmektedir

Vaziyet Planı

Kat Planları

Kesitler

Sk- 3  Yöresel Yemekler ve Mutfak Sanatları Merkezi

2 adet olarak tasarlanan Yöresel Yemekler ve Mutfak Sanatları Merkezi kuzeydeki ve güneydeki arkeopark alanının yakınında ve Arasta-1’in yanında yer almaktadır. Her biri 2 katlı olarak tasarlanan Yöresel Yemekler ve Mutfak Sanatları Merkezi’nin zemin katında yemek salonu ve mutfak mahalli, 1. katta yemek salonu ve servis mutfağı mahalli bulunmakta olup, toplamda 378,83 m2’den oluşmaktadır. Her biri 120 kişinin yemek yiyebileceği bir kapasiteye sahiptir. Açık alan kullanımı mevcuttur.

Sivas’ın yemek kültürünün uygulamalı olarak öğretildiği, unutulmaya yüz tutmuş tatların gelecek nesillere aktarıldığı eğitimi uygulamayı ve ziyaretçileri buluşturan bir merkez olarak tasarlanmıştır.

Vaziyet Planı

Kat Planı

Kat Planı

Kesitler

Kesitler

Sk-5 Kütüphane

Kütüphane Müzik Atölyesi ve Yöresel Yemek Lokantasının yakınında konumlanmaktadır. Bodrum kat 508,97 m2 ve zemin kat 508,97 m2 olmak üzere toplamda 1.017,94 m2 ve 2 katlı olarak tasarlanan binaya zemin kattan giriş sağlanmaktadır. Kütüphane binasının bodrum katı kitap saklama ve çalışma alanları olarak, zemin katı ise kitap rafları, okuma ve çalışma salonu olarak öngörülmüştür.

Vaziyet Planı

Kat Planları

Kesitler

Kesitler

Sk-6 Müzik Atölyesi

Müzik Atölyesi kütüphane meydanında ortada konumlanmaktadır. Yaklaşık 107,05 m2 tek katlı bina olarak tasarlanmıştır.

Çevresinde dolaşılabilen ve zeminden sekiz basamakla  ulaşılabilen podyum tarzında düzenlenmiştir. Bu atölyede müzik aletlerinin yapımını gelen konuklar izlerken aynı zamanda Sivas’ın zengin müzik kültürünü de öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

Vaziyet Planı

Kat Planı

Kesitler

Sk-7 Yöresel Yemekler Lokantası

Yöresel Yemekler Lokantası Bedesten yakınında konumlanmaktadır. Lokanta, yaklaşık 205,57 m2 bodrum ve zemin kattan oluşmaktadır. Bodrum katta yazlık çay ocağı ve direklik, ve oturma mekanları, zemin katta çay ocağı bölümü ile oturma mekanları oluşturulmuştur. Yaklaşık 70 kişilik kapasiteye sahiptir.

Sk-9 – 10 Kahvehane

Sk-9, 82 m2 olarak dikdörtgen uzun biçimde tek binadan, Sk-10 46 m2 olarak kare biçimde iki binadan oluşmakta olup toplam 92,02 m2 dir. Gökmedresenin  önünde bulunan seyir terasları kısmında  konumlanmaktadırlar.  Açık alan kullanımı mevcuttur.

Sağlık Tesisi- Spa
SK 12 – SK 13

Kadınlar ve erkekler için 2 ayrı ünite şeklinde tasarlanmış olup, alanın farklı yerlerinde ayrık olarak yer almaktadırlar.

Sk 12 – 906,14 m2 ve Sk 13 – 867,26 m2 den oluşmakta olup, iki tesis bodrum, zemin, asma ve 1 kat olup, içinde yüzme havuzu, jimnastik salonu yoga ve plates salonu, hamam ünitesi, sauna, giyinme odası, duş-WC ve orta kısımda bahçe alanlarından oluşmaktadır.

Sağlık Tesisi-Spalarda Sivas’ın geleneksel hamam kültürünün günümüzün sağlık ritüelleriyle  birlikte  gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır.

Türkçe